Hakkımızda

Şirince’de nereler gezilir, ne yapılır anlat diyenleri duyar gibiyim, Şirince denilince herkezin aklına geldiğimiz yaa gitmişken muhakkak Tandırcı Deniz’e uğrayalım konuşmaları bizleri kısa sürede Şirince’nin en önemli durağı haline getirdi.

Tandırcı Deniz “Tandır Bir Sanattır” sloganı ve görüşüyle yapımı zor ve zahmetli gerçekten beceri gerektiren Meşhur tandırını sadece Şirince değil Tüm Türkiye ve Ege halkına beğendirti. Bugün nerdeyse Şirince’de yemek yemek- Tandırcı Deniz’de tandır yemek anlamına gelmesi bizleri çok gururlandırıyor.

Tandır yapımı zor ve zahmetli, bize göre sanat ve beceri gerektiren bir iştir;

Peki Nedir Tandır ve Nasıl Yapılır;

Önce özel yerlerden tandır için killi zel toprak getirilir, güzelce elenir, içerisine saman ve keçi kılı veya pamuk katılarak çamur yapılır. Bir gün bekletilip sonraki gün tekrar yoğrulur. Çamur 7-8 cm kalınlığında çapı dolanacak kalınlıkla silindir şekline getirilip örülür. Fakat burada hassas olan nokta, tandırın hepsi bir anda örülmez. Zaman zaman kurumaya bırakılır. Yamukluk ve çökmeyi engellemek için Peyder pey ve kurutulmaya bırakılarak örülür. Kışın tandırı yapmak veya örmek daha zordur. son olarak tandırın ağız kısmı yapılır ve kurumaya bırakılır. Tandır çamurunun iyi yoğurulmuş olması gerekmekir. Aksi taktirde çabuk bozulur ve istenilen randıman alınmaz.

Tandır Şirince Köyümüzde bir gelenektir, bir adettir, bir örfümüzdür. Günümüzde
birçok adet ve örfümüzde meydana gelen dejenere ve yozlaşmaya elimizden
geldiğince imkan tanımayalım.Örf ve adetlerimizi yaşamaya ve yaşatmaya
azami özen gösterelim. Çünkü eskisi güzel olmayanın, yenisi hiç güzel
olmaz der Deniz Abimiz!

tandirci-deniz-kuyu-tandırKuyu derinliği 2 metreye yakın boy ve 1 metreye yakın genişlik gerektirir. Koyun
veya kuzu bütün olarak daha evvel kuyu içerisinde yakılmış odunların (Tamamen kor olunca) üzerine asılır.  Saç bir kapakla kapatılıp toprakla sıvanır. Yaklaşık 2- 2,5 saat kalır. Ve çıkarılınca kemiği silkeledinizmiz etler dökülür. Hepimize Afyet Olsun.